Rezerwuj


Czas dobrych spotkań

30.11.2017

 

                CZAS  DOBRYCH  SPOTKAŃ

 

 

 

   Kiedy przeglądałem w hotelowym pokoju szczegółowy program tegorocznych Wrocławskich Targów Dobrej Książki, od razu zaznaczyłem flamastrem ten punkt. Sobota, 2 dzień grudnia, godzina 15.00 – Sala Czerwona w Hali Stulecia. Spotkanie z historyczką, dziennikarką i wybitną popularyzatorką historii – Beatą Maciejewską oraz  ze  znakomitym fotoreporterem Mieczysławem Michalakiem.

 

   Oboje od wielu lat stanowią twórczy tandem. Beata Maciejewska pisze, Mieczysław Michalak fotografuje. W ostatnich latach wydali kilka książek, w tym trzy SPACEROWNIKI. W 2008 roku był „ Spacerownik wrocławski”; w 2015 – „Spacerownik wrocławski 2. Nowe trasy”, a ostatnio, już w 2017 roku, „Spacerownik dolnośląski”. Ten ostatni jest zaproszeniem do ośmiu miast naszego regionu. Dzięki ich historii i dzięki wiedzy oraz talentowi  Beaty  Maciejewskiej i profesjonalizmowi Mieczysława Michalaka – są to miejsca fascynujące. Gorąco polecam wszystkie trzy publikacje.

 

   Beata Maciejewska jest nie tylko wybitną dziennikarką i pisarką, ale co szczególnie imponujące  potrafi wiele cennego czasu poświęcić na akcje społeczne. To ona była pomysłodawczynią akcji „ Oddajcie co nasze” – upominała się o zabytki wywiezione po 1945 roku z Dolnego Śląska do Warszawy. To redaktor Maciejewska była inspiratorką wykupienia przez miasto Wrocław i wrocławian „ złotego skarbu z Bremy”.

 

   Jest Beata Maciejewska autorką wielu historycznych cykli publicystycznych oraz książek, których głównym bohaterem jest miasto Wrocław:

– „Wrocław. Dzieje miasta”.

– „ Miasto spotkań”.

– „Tajemnice świętej dzielnicy”.

– „Wrocław tkwi  w szczegółach”

– „ Miasto w muzyce” .

 

   Jej talent i pracowitość są dostrzegane i doceniane. W 2002 roku została laureatką Polsko – Niemieckiej nagrody dziennikarskiej. W roku 2013 została przez Towarzystwo Miłośników Wrocławia uhonorowana prestiżowym „Laurem Wrocławia”. W 2014 roku  wyróżniona została w sposób  szczególny, otrzymała Nagrodę Kulturalną Śląska.

 

   Mieczysław Michalak jest również twórcą obdarzonym „ iskrą bożą”. Chociaż w tym tandemie fotoreporter zawsze, siłą rzeczy, porusza się w cieniu redaktora/redaktorki.  Ale  też potrafi pisać. Oto krótkie „ próbki  „ z jego strony internetowej:

„ /…/ To cudowne, że byłem świadkiem tak wielkiego skoku w dziedzinie fotografii. Zaczynałem od ciemni, chemii, aparatów analogowych na filmy, średnio i dużo formatowych. A teraz komputer, lustrzanki cyfrowe z możliwością kręcenia filmów HD.

/…/ Dokumentowałem wydarzenia tragiczne, ważne i wielkie, wydarzenia sportowe i przemiany polityczno – społeczne. Poznałem wielu wspaniałych ludzi. /…/  Historycy twierdzą, że sto lat to chwila. Zdjęcia zrobione rok, pięć, dziesięć lat temu to już historia/…/”.

 

   Już ćwierć wieku tych dwoje utalentowanych ludzi współpracuje ze sobą. To już historia. Dzięki nim lepiej poznajemy nasze miasto, nasz region i… cytując Michalaka…: poznajemy wspaniałych ludzi.

 

   Osobiście zaliczam do nich Beatę Maciejewską i Mieczysława Michalaka.

 

                               Hotelowy Bywalec

Opublikowane przez: Michał Boruta