Rezerwuj


World Games – 10. Światowe Igrzyska Sportowe we Wroclawiu

13.07.2017

Wrocław leży pośrodku Europy i jest w pełni europejskim miastem. Bez wątpienia można je nazwać miastem wielokulturowym i otwartym. To miasto o ponad tysiącletniej historii, które dziś może poszczycić się tytułem organizatora wielu ważnych, międzynarodowych wydarzeń. Jednym z nich jest The World Games 2017.

Jest czwartym miastem w Polsce pod względem liczby mieszkańców (640 tysięcy). Wrocław przez całą swoją ponad tysiącletnią historię znajdował się na styku różnych kultur, przechodząc z polskich rąk pod panowanie czeskie i niemieckie. Po II Wojnie Światowej dokonała się tu największa w Europie wymiana ludności i niemal od podstaw odbudowywano lokalną społeczność.

Wszystko to sprawiło, że dzisiaj Wrocław jest miejscem tolerancji, otwartym na nowe idee i wyzwania, słynącym z gościnności. Niezwykła historia miasta stale wzbogacana jest przez prestiżowe wydarzenia naukowe, kulturalne i sportowe. To właśnie Wrocław w 2016 roku będzie przez rok nosił tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.

Miasto mostów – jest ich we Wrocławiu 117 – dzięki którym zyskało przydomek „drugiej Wenecji”, co roku odwiedzane jest przez ponad 3 miliony turystów. Wrocławski rynek jest 50. największym tego typu placem na świecie i 28. w Europie. Znajduje się tu 8 tysięcy zabytkowych kamienic, które przetrwały wojnę i są systematycznie odnawiane.

W 2017 roku Wrocław będzie gospodarzem The World Games – igrzysk sportów nieolimpijskich.

Sporty gimnastyczne

Spektakularne figury, niezwykłe choreografie i nieustanne przesuwanie granic możliwości ludzkiego ciała – właśnie to sprawia, że oglądanie sportów gimnastycznych jest dla każdego kibica niezapomnianym przeżyciem. Zwłaszcza, gdy ma się okazję podziwiać zmagania sportowców w tak wyjątkowym miejscu jak imponujące wnętrza Hali Stulecia. W programie wrocławskich igrzysk sporty gimnastyczne będą reprezentowane przez cztery dyscypliny:

Aerobik sportowy – wyczynowa odmiana popularnych ćwiczeń, bazująca na doskonałej kondycji zawodników i atrakcyjnych wizualnie, oryginalnych układach choreograficznych. W tej konkurencji startuje się indywidualnie, zespołowo oraz w parach mieszanych.

Akrobatyka sportowa – to niezwykły pokaz siły, wytrzymałości, gibkość i często odwagi nie z tej ziemi, a przy tym także pomysłowości w tworzeniu wyjątkowych układów choreograficznych.

Gimnastyka artystyczna – łączy nieprawdopodobną gibkość i rozciągliwość zawodniczek z umiejętnościami tanecznymi. Atrakcyjność układów wzbogaca także wykorzystywanie podczas ich prezentacji dodatkowych przyborów, takich jak obręcz, piłka, wstążka czy skakanka, a nawet maczugi.

Skoki na trampolinie i tumbling – skoki to rodzaj gimnastyki akrobatycznej uprawianej z użyciem batutu, na którym zawodnik wykonuje oceniane przez jury układy. Z kolei tumbling to tzw. skoki na ścieżce, polegające na wykonywaniu przez rozpędzonych zawodników spektakularnych i niezwykle szybkich kombinacji salt oraz obrotów wokół własnej osi.

Taniec sportowy

Zobacz więcej

Taniec towarzyszył człowiekowi od zawsze, nie tylko jako źródło radości i relaksu, ale przede wszystkim wyjątkowa forma ekspresji piękna i emocji. Podczas The World Games 2017 widzowie będą mogli podziwiać w Hali Stulecia umiejętności najlepszych światowych zawodników w tańcach standardowych, latynoamerykańskich, salsie raz rock’n’rollu akrobatycznym.


Nowe trendy

Bieg na orientację

Czytaj więcej

Mapa, kompas, trzeźwa głowa i doskonała kondycja – to elementy wyróżniające zawodników startujących w biegach na orientację. Ich zadaniem jest nie tylko dotarcie do mety, ale także odnalezienie i zaliczenie po drodze wszystkich punktów kontrolnych.

Kolebką biegów na orientację jest Skandynawia, gdzie dyscyplinę tą uprawia się już od blisko 120 lat. Obecnie cieszy się ona dużą popularnością na całym świecie, w tym także w Polsce, której reprezentanci mają na koncie tytuły mistrzów świata i Europy.

Podczas The World Games 2017 zawodników startujących w biegach na orientację będzie można podziwiać podczas rywalizacji na trzech dystansach rozgrywanych w wyjątkowych lokalizacjach:

Latające dyski – Ultimate Frisbee

Czytaj więcej

Gra zespołowa z użyciem popularnego frisbee łączy elementy koszykówki, piłki nożnej, piłki ręcznej i rugby. Dynamiczna i widowiskowa, jest jednocześnie bardzo łatwa do opanowania dla początkujących graczy.

Zadaniem każdej siedmioosobowej drużyny jest umieszczenie frisbee w strefie punktowej przeciwnika. Przekazując sobie dysk, najlepsi zawodnicy wykazują się nie tylko szybkością i wytrzymałością, ale przede wszystkim niezwykłym kunsztem i pomysłowością w rzucaniu frisbee. W grze bardzo duży nacisk kładzie się na zasady fair-play, dlatego w meczu nie ma sędziów, a wszystkie kwestie sporne rozwiązują sami zawodnicy.

Podczas wrocławskich igrzysk drużyny będą rywalizować na położonych obok Stadionu Olimpijskiego malowniczych Polach Marsowych.

Narty wodne

Czytaj więcej

Narciarstwo wodne klasyczne polega na jeździe na jednej lub dwóch nartach po wodzie. Wyróżnia się trzy konkurencje: jazda figurowa, skoki na odległość i slalom. Zawodnicy uprawiający narciarstwo wodne klasyczne są ciągnięci na linie za motorówką i jeżdżą na jednej lub dwóch nartach. Wakeboarding zdobywa ogromną popularność w ostatnich latach. W Polsce powstaje coraz więcej miejsc, w którym zawodnik porusza się na specjalnej desce ciągnięty za łodzią lub wyciągiem. Powstał z połączenia nart wodnych, snowboardu oraz surfingu i jest bardzo efektowną dyscypliną sportu, w której lista ewolucji i trików jest długa niczym lista haseł w encyklopedii.

Pływanie w płetwach

Czytaj więcej

Podczas każdego startu nie tylko czują się, ale też wyglądają jak ryba w wodzie: zawodnicy pływający w płetwach zachwycają zarówno koordynacją ruchów, jak i prędkością z jaką przecinają fale, dochodzącą do kilkunastu kilometrów na godzinę. W trakcie wrocławskich igrzysk rywalizować będą w wyścigach z podwójnymi płetwami oraz z płetwą pojedynczą.

Sportowe ratownictwo wodne

Czytaj więcej

Widowiskowo zapowiada się także druga z zaplanowanych konkurencji „pływających” – ratownictwo wodne, łączące sportową rywalizację z umiejętnościami praktycznymi. Zawodnicy będą pokonywać wyznaczony dystans m.in. z ważącym około 70 kg manekinem, mierząc się także z dodatkowymi przeszkodami zanurzonymi na trasie.

Sporty lotnicze

Czytaj więcej

Ludzie od zawsze marzyli o lataniu – i niektórym udaje się to marzenie realizować w wyjątkowo piękny sposób. Mistrzów podniebnych akrobacji będzie można podziwiać podczas The World Games 2017 w trzech dyscyplinach sportów lotniczych:

Akrobacje szybowcowe – konkurs jest sprawdzianem umiejętności pilota podczas wykonywania zaplanowanego programu spektakularnych manewrów akrobacyjnych. Sekwencja pełnych wdzięku i wykonywanych przy akompaniamencie muzyki figur jest oceniana przez sędziów pod kątem trudności i precyzji, będąc jednocześnie niezwykłym przeżyciem dla obserwujących mistrzowskie akrobacje kibiców.

Spadochroniarstwo – dyscyplina ta jest klasyką The World Games i wchodzi w ich skład od 1997 roku. We Wrocławiu obejrzymy niezwykle widowiskowe zawody w pilotowaniu czaszami, podczas których zawodnicy pokonują ostatni odcinek lotu mknąc zaledwie kilkanaście centymetrów nad ziemią z prędkością przekraczającą 100 km/h.

Motoparalotnie – to paralotnie z dołączonym wózkiem z napędem spalinowym. Kierujący motoparalotnią zawodnik ma za zadanie pokonać trasę slalomu, na której w określonych odległościach i układach stoją 12-metrowe pylony.

Sporty wrotkarskie

Czytaj więcej

Każdy miał je kiedyś na nogach, ale nie każdy wie, że wrotki – dwuśladowe lub jednośladowe – mogą być wykorzystywane w niezwykle efektownych dyscyplinach sportowych. Podczas wrocławskich igrzysk zobaczymy światową czołówkę zawodników reprezentujących następujące sporty wrotkarskie:

Jazda szybka – spektakularna i pełna emocji tak jak łyżwiarstwo szybkie. Prędkość, adrenalina i… brak hamulców, zamiast których zawodnicy używają najczęściej jednej z rolek lub narciarskiej techniki pługowania.

Jazda figurowa – zachwyca połączeniem kunsztu zawodników, piękna choreografii i strojów oraz towarzyszącej występom muzyki. Prawdziwa gratka dla miłośników sportowego artyzmu znanego z łyżwiarstwa figurowego.

Hokej na rolkach – twarda i dynamiczna walka znana m.in. z lodowisk NHL przeniesiona na parkiet. Krążek został zastąpiony piłką, a łyżwy rolkami. Ładunek emocji towarzyszących meczom pozostał bez zmian.

Wspinaczka sportowa

Czytaj więcej

Tam, gdzie większość osób widzi stromą ścianę lub skałę, oni dostrzegają kolejne wyzwanie. Miłośnicy wspinaczki sportowej zachwycają siłą, sprawnością i determinacją w zdobywaniu najbardziej niedostępnych szczytów. We Wrocławiu będą rywalizować w trzech konkurencjach:

Wspinaczka z prowadzeniem – zawodnicy wspinają się jak najwyżej, jednocześnie etapami mocując na ścianie linę zabezpieczającą

Wspinaczka na czas – wyjątkowo widowiskowa konkurencja zawodów wspinaczkowych; polega na wyścigu dwóch zawodników wspinających się po równoległych torach

Bouldering – wspinaczka po zazwyczaj wolnostojących, kilkumetrowych blokach skalnych – bez asekuracji liną

Sporty precyzyjne

Bule

Czytaj więcej

To jedna z najprostszych gier na świecie, a jednocześnie jedna z najpopularniejszych. Może być uprawiana w niemal każdym miejscu, nadaje się dla osób w każdym wieku i stanowi świetną okazję do ciekawego spędzenia wolnego czasu w gronie rodziny i przyjaciół.

Bule znane były już w czasach antycznych. Przez wieki dyscyplina ewoluowała i zyskiwała entuzjastów, we Francji zyskując nawet status sportu narodowego. Dziś do Światowej Federacji Petanque należy ponad 600 tysięcy licencjonowanych graczy z 70 krajów.

Wrocławskie igrzyska będą okazją do podziwiania najlepszych zawodników rywalizujących na malowniczej Pergoli w trzech odmianach buli:

Kręgle/Bowling

Czytaj więcej

Jest to bardzo popularna dyscyplina jeśli chodzi o liczbę osób uprawiających ją rekreacyjnie. Według nieoficjalnych statystyk codziennie na świecie grywają setki miliony osób, w różnego rodzaju ligach startuje około dziesięciu milionów osób średnio 40 razy w ciągu roku. Kręgle w Polsce zyskały w ostatnich latach na popularności, a w miastach można spotkać coraz więcej kręgielni i ludzi, którzy decydują się właśnie w ten sposób spędzić wolny czas. Gra polegająca na strąceniu kulą dziesięciu kręgli ustawionych w trójkąt. Zadaniem gracza jest strącenie wszystkich kręgli za jednym zamachem. Rozgrywka odbywa się na parkiecie o długości 18m i szerokości 1m.

Sporty bilardowe

Czytaj więcej

Doskonale znany jako popularna rozrywka, podczas wrocławskich igrzysk zostanie zaprezentowany na najwyższym sportowym poziomie w trzech najpopularniejszych odmianach: snooker, pool i carom (karambol). Światowa czołówka zawodników zagwarantuje kibicom niezapomniane wrażenia i możliwość podziwiania niezwykłych zagrań, nieraz zdających się łamać prawa fizyki.

Łucznictwo

Czytaj więcej

Jedna z najbardziej klasycznych i romantycznych dyscyplin sportu. Łączy siłę z delikatnością oraz niezwykłą precyzją. We Wrocławiu będzie można podziwiać rywalizację zarówno zawodników posługujących się tzw. łukiem gołym, pozbawionym dodatkowych akcesoriów, jak i bardziej zaawansowanymi łukami refleksyjnymi i bloczkowymi. Zawody zostaną rozegrane w Parku Szczytnickim – jednym z najstarszych i najpiękniejszych w mieście – oraz na sąsiadującej z nim Pergoli koło Hali Stulecia.


Sporty siłowe

Przeciąganie liny

Czytaj więcej

Legendarna dyscyplina, która na początku XX wieku pięciokrotnie pojawiła się nawet w kalendarzu letnich igrzysk olimpijskich. Jej znak rozpoznawczy to połączenie prostych zasad z dużą dawką emocji. Przeciąganie liny premiuje nie tylko siłę, ale przede wszystkim współpracę zespołową i dobrze dobraną taktykę.

Trójbój siłowy

Czytaj więcej

Siłacze do potęgi trzeciej – tak w skrócie można opisać zawodników trójboju siłowego. Podczas zawodów prezentują nadludzkie umiejętności w trzech konkurencjach: przysiadzie ze sztangą, wyciskaniu leżąc oraz martwym ciągu. Niekwestionowaną gwiazdą dyscypliny jest Polak Jarosław Olech, który w 2016 roku zdobył swój 15. tytuł mistrza świata z rzędu!


Sporty z piłkami

Fistball

Czytaj więcej

Fistball to widowiskowe połączenie siatkówki i tenisa, a także doskonała inspiracja do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Co ciekawe, gra jest starsza od obu wymienionych dyscyplin, była bowiem znana już w starożytnym Rzymie. Polega na rywalizacji dwóch pięcioosobowych drużyn na boisku przedzielonym siatką, nad którą zawodnicy przebijają piłkę pięścią (ang. fist) lub otwartą dłonią.

The World Games 2017 będą okazją do oglądania występów reprezentacji Niemiec, Szwajcarii, Austrii, Brazylii, Argentyny i Chile. Rywalizacja drużyn zostanie rozegrana na Polach Marsowych przy Stadionie Olimpijskim.

Kajak polo

Czytaj więcej

Każdy mecz Kajak-polo to prawdziwa bitwa morska, pełna walki, wzburzonych fal oraz tnących wodę i powietrze wioseł. Zawodnicy rywalizują w dwóch pięcioosobowych drużynach, a ich zadaniem jest umieszczenie piłki – rękami lub za pomocą wiosła – w bramce. Każdy mecz składa się z dwóch 10-minutowych połów, podczas których nigdy nie brakuje widowiskowych i dynamicznych akcji.

Wszystkie mecze Kajak-polo rozgrywane będą na zmodernizowanym basenie Orbita przy ul. Wejherowskiej.

Korfball

Czytaj więcej

Korfball to prawdziwa rewolucja. Wymyślony na początku XX wieku przez holenderskiego nauczyciela jest jedną z niewielu na świecie gier koedukacyjnych. Każda z dwóch rywalizujących drużyn składa się z czterech kobiet i czterech mężczyzn. Na pierwszy rzut oka gra wygląda jak połączenie koszykówki z piłką ręczną. Zawodnicy mają za zadanie wrzucić piłkę do kosza przeciwnej drużyny, umocowanego na specjalnym słupie.

Dyscyplina cieszy się rosnąca popularnością na całym świecie. Jest ceniona przez nauczycieli wychowania fizycznego, instruktorów i trenerów jako doskonałe uzupełnienie innych ćwiczeń, a także atrakcyjna forma propagowania zdrowego stylu życia, współpracy zespołowej oraz zachęta do aktywności ruchowej.

Lacrosse

Czytaj więcej

Wymyślili go Indianie, dziś jest sportem narodowym w Kanadzie, na początku XX wieku był dyscypliną olimpijską, a wielu uważa go za pierwowzór hokeja na lodzie. Jak widać, Lacrosse ma wyjątkowo barwną historię. Jej kolejne rozdziały będą pisać zawodniczki sześciu reprezentacji, rywalizujących podczas The World Games 2017.

Gra rozgrywana jest na trawiastym boisku. Polega na umieszczeniu piłki w bramce przeciwnika za pomocą specjalnej, trójkątnej rakiety. Gracze zbierają piłkę z ziemi i podają rzucając ją między sobą. Mecze Lacrosse charakteryzuje szybkie tempo gry i widowiskowe akcje.

Plażowa piłka ręczna

Czytaj więcej

W założeniu miała być połączeniem sportu i zabawy, ale szybko stała się na tyle popularna, że Międzynarodowa Federacja Piłki Ręcznej skodyfikowała plażową odmianę „szczypiorniaka”. Dzięki temu podczas The World Games można będzie podziwiać efektowne akcje i spektakularne rzuty najlepszych zawodników na świecie, którzy zmierzą się na boiskach przygotowanych na Polach Marsowych obok Stadionu Olimpijskiego.

Squash

Czytaj więcej

Dyscyplina, która w ostatnich latach robi na całym świecie zawrotną karierę – obecnie trenuje ją już około 15 milionów osób! Szybka, wymagająca od zawodników błyskawicznego refleksu, niezwykłej zwinności oraz żelaznej kondycji, jest jednocześnie bardzo atrakcyjna dla oglądających mecze kibiców.

Unihokej

Czytaj więcej

Wymyślony w USA w połowie lat 50. XX wieku, szybko zdobył popularność na całym świecie, a we Wrocławiu po raz pierwszy pojawi się jako dyscyplina The World Games. Unihokej swój sukces zawdzięcza połączeniu prostych zasad, łatwości trenowania oraz rozwijaniu umiejętności współpracy zespołowej. Zarówno w wydaniu profesjonalnym jak i amatorskim mecze są dostarczają wielu pozytywnych emocji zarówno graczom, jak i widowni.


Sztuki walki

Ju-jitsu

Czytaj więcej

„Minimum wysiłku, maksimum skuteczności” – to jedna z zasad Ju-Jitsu, które w wolnym tłumaczeniu oznacza „sztukę ustępliwości”. Ta tradycyjna japońska sztuka walki jest wykorzystywana w wielu szkoleniach z samoobrony, a z jej zasad często korzysta m.in. wojsko i policja. Zawodnicy wykorzystują kombinacje szybkich chwytów, bloków i kontrataków, które pozwalają pokonać przeciwnika m.in. dzięki neutralizacji energii jego ataków.

Podczas TWG 2017 w ramach tej dyscypliny zostaną rozegrane zawody w trzech systemach: Fighting, Duo-system oraz Ne-Waza. Spore szanse na sukcesy mają w Ju-Jitsu reprezentanci Polski, którzy na poprzednich igrzyskach The World Games rozgrywanych w kolumbijskim Cali zdobyli aż cztery medale. Wygrali także klasyfikację medalową zeszłorocznych mistrzostw świata rozegranych we wrocławskiej hali Orbita.

Karate

Czytaj więcej

Karate to najbardziej klasyczna z japońskich sztuk walki. Szybka, zróżnicowana i bardzo widowiskowa jest także jedną z najbardziej popularnych. Dzięki temu po wielu latach starań jej entuzjastów dołączyła do grona dyscyplin olimpijskich. Zanim jednak pojawi się w 2020 roku w Tokio, najlepsi zawodnicy zaprezentują swoje mistrzowskie umiejętności we Wrocławiu.

Muaythai

Czytaj więcej

Muaythai to liczący już tysiąc lat tajski sport narodowy, nieodłącznie związany z historią i kulturą tego kraju. Wywodzi się z umiejętności walki wykorzystywanych na polach bitewnych, ale przez wieki był rozwijany i doskonalony, stając się popularnym sportem nie tylko w Tajlandii, ale także na całym świecie.

Obecnie zawodnicy walczą przez trzy pięciominutowe rundy. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów Muaythai jest często występująca walka w klinczu, czyli w zwarciu. Ze względu na wymagany od zawodników hart ducha i ciała dyscyplina nazywana jest „sportem wielkich charakterów” i niewątpliwie posiada egzotyczny urok oraz element tajemniczości.

Sumo

Czytaj więcej

Japoński sport narodowy o tradycji liczącej ponad półtora tysiąca lat. Jak żadna inna dyscyplina, sumo obwarowane jest fascynującym, rozbudowanym ceremoniałem, wywodzącym się z czasów feudalnych. Przejawia się on w ściśle określonym systemie zależności, trybie życia i treningu zawodników, jak i w sposobie rozgrywania samych zawodów, podczas których części ceremonialne zajmują więcej czasu niż same pojedynki. Od połowy XX wieku sumo zdobywa popularność poza Japonią, a do grona wielkich mistrzów zaczęli dołączać zawodnicy z innych krajów.


Sporty na zaproszenie

Wrocław, zgodnie z umową z przyznającym prawa do organizacji stowarzyszeniem International World Games Association (IWGA), może przedstawić nawet pięć dyscyplin, które podczas igrzysk będą miały status „sportów na zaproszenie”. Może w nich wystartować nawet 800 zawodników, którzy zostaną przyjęci na takich samych zasadach, jak zawodnicy w ramach oficjalnego programu igrzysk. Są to popularne w skali regionu i kraju dyscypliny, które przyciągają widzów i są sportową wizytówką miasta. Wyniki rywalizacji „sportów na zaproszenie” nie będą liczyły się do końcowej klasyfikacji medalowej państw. Propozycjami Wrocławia są:

Futbol amerykański

Czytaj więcej

To najpopularniejsza dyscyplina sportu w USA, a coroczny finał ligi – Super Bowl – jest najchętniej oglądanym programem w telewizji na świecie – w 2017 zgromadził przed telewizorami 172 miliony widzów! Zawodnicy występują w charakterystycznych ochraniaczach, a na boisku nigdy nie brakuje twardej i dynamicznej walki. Kibice mogą przygotować się na spektakularne ataki, zaciekłą obronę oraz potężne i precyzyjne przyłożenia.

Rywalizacja drużyn z Polski, USA, Niemiec i Francji odbędzie się na zmodernizowanym Stadionie Olimpijskim, gdzie na co dzień grają miejscowe Pantery – ubiegłoroczni triumfatorzy europejskiej Ligi Mistrzów Futbolu Amerykańskiego.

Kickboxing

Czytaj więcej

Niezwykle efektowny sport walki, powstał w latach 60. XX wieku z połączenia boksu tajskiego i karate. Podczas pojedynków w ringu zawodnicy prezentują nie tylko siłę, wytrzymałość i szybkość, ale także gibkość, a nawet poczucie rytmu. Trenowanie Kick-boxingu ma również za zadanie rozwijanie panowania nad stresem i budowanie pewności siebie.

Zawodnicy reprezentujący wrocławskie kluby w Kick-boxingu wielokrotnie stawali na podium międzynarodowych imprez. Teraz będzie ich można zobaczyć podczas zawodów rozgrywanych w hali Orbita.

Wioślarstwo halowe

Czytaj więcej

Wyścig wioślarski bez wody? Dzięki ergometrowi to możliwe. Specjalne urządzenie pozwala doskonale odwzorować czynności wykonywane na wodzie, przez co wioślarze mogą rywalizować i utrzymywać formę przez cały rok.

Ze względu na swoje właściwości ergometr jest coraz częściej spotykany na siłowniach, ponieważ wykonywany na nim trening bardzo skutecznie pomaga zadbać o kondycję, wydolność i lepszą pracę płuc oraz serca. Ćwiczenia na „wioślarzu” angażują do pracy około 95% mięśni, wspierając harmonijną budowę sylwetki.

Żużel

Czytaj więcej

Podczas pełnych emocji zawodów żużlowcy prezentują swoje niebywałe umiejętności wśród ryku motocyklowych silników i piachu strzelającego spod kół. Szybkość, precyzja i walka na najwyższych obrotach to powody, dla których żużel kochają miliony miłośników sportów motorowych na całym świecie.

Wrocław ma szczególnie bogate tradycje w „czarnym sporcie”. Sercem dyscypliny jest utytułowany, działający od lat 50. klub WTS Sparta Wrocław. Stadion Olimpijski, który ugości żużlowców, był w przeszłości gospodarzem największych imprez rangi światowej, m.in. finałów Indywidualnych Mistrzostw Świata.

Opublikowane przez: Michał Boruta