Rezerwuj

Tradycyjne Święta Wielkanocne we Wrocławiu

22.03.2018

Tradycyjne Święta Wielkanocne we Wrocławiu

Odpocznij od prac domowych i zaplanuj święta wielkanocne w Hotelu PIAST. Historyczne Hotele Wrocławia mają dla Państwa niezwykłą propozycję: Wielkanoc w naszym hotelu to specjalny pakiet pobytowy do realizacji w dniach pomiędzy 29. marca a 3. kwietnia.

Wielkanoc najczęściej przypada w kwietniu, bo to zawsze pierwsza niedziela, po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Z Wielką Nocą powiązane są terminy większości najważniejszych ruchomych świąt ogólnochrześcijańskich i katolickich ( Niedziela Palmowa ; Wielki Czwartek; Wielki Piątek ; Wielka Sobota). Święta Wielkanocne, to najważniejsze święta kościelne w Polsce. Czas rekolekcji, medytacji, czas zadumy.

Wielkanoc, największe święto chrześcijańskie, już w dawnej Polsce przerodziło się w największe święto kulinarne. Uwerturą do wielkanocnych uczt był poprzedzający święto Wielki Post. Na magnackich dworach i w bogatych klasztorach poszczono w dość osobliwy sposób, podając smakowicie przyprawione dania rybne i to wcale nie w  postnych ilościach. W Wielki Piątek młodzież dworska i miejska urządzała „ pogrzeb żuru i śledzia”. Gliniany garnek z żurem tłuczono, natomiast śledzia wieszano na gałęzi za karę, „ iż przez sześć tygodni panował nad mięsem, morząc żołądki ludzkie słabym posiłkiem swoim”. W Wielką Sobotę, zarówno w miastach jak i po wsiach, zanoszono do kościoła jaja oraz sól, którą po poświęceniu kładziono na świątecznym stole.

 

Wielkanoc  w polskiej kuchni ludowej była znacznie skromniejsza od szlacheckiej, ale za to silniej związana z dawnymi zwyczajami i obrzędami. Do takich reliktów pogańskich jeszcze wierzeń należą pisanki, jaja ugotowane na twardo, barwione i kunsztownie zdobione przez wiejskie kobiety. Dawne pisanki bywały często prawdziwymi dziełami sztuki ludowej; dzisiejsze przeważnie ustępują dawnym pod względem artyzmu i finezji wykonania. Ponieważ jajo jest prastarym symbolem życia, królowało ono na stołach wielkanocnych, gdyż Wielkanoc jest zarazem świętem budzącej się do życia przyrody.

 

Ten czas to jednocześnie święto odnowy życia. Czas kiedy gwałtownie rusza wegetacja. Każdy kto słucha w radiu lub ogląda w telewizji prognozy pogody, zauważy z łatwością, że niemal zawsze najwyższe zapowiadane w Polsce temperatury powietrza  prognozowane są dla Wrocławia. Dlatego tutaj wiosna wybucha najszybciej i najgwałtowniej. Dlatego ten czas warto spędzać we Wrocławiu. To jest właściwe miejsce do obserwowania i rozmyślania o cudzie życia.

 

To jest też czas kultywowania tradycji. Śmigus – dyngus zwyczaj pierwotnie słowiański, a wtórnie związany z Poniedziałkiem Wielkanocnym. Słowianie czcili radość po odejściu zimy i przebudzeniu się wiosny. Śmigus i dyngus były odrębnymi obyczajami. Śmigus polegał na symbolicznym biciu witkami wierzby lub palmami po nogach i oblewaniu się zimną wodą, co symbolizowało wiosenne oczyszczenie z brudu i chorób, a w poźniejszym czasie także i z grzechu. Na śmigus nałożył się zwyczaj dyngusowania ( dyngowanie), dający możliwość wykupienia się pisankami od oblania. Tradycją Poniedziałku Wielkanocnego na polskich wsiach było również robienie psikusów sąsiadom. Zamieniano, na przykład,  bramy, na dachach umieszczano narzędzia rolnicze, chowano wiadra na wodę…

Zawsze zatrzymuję się w Historycznych Hotelach Wrocławia. Ostatnio w „Europejskim” lub „Piaście”. To są dobre „bazy wypadowe” do rozmyślań o cudzie życia. To są dobre miejsca do „oczyszczenia”… We Wrocławiu jest 44 parków o powierzchni ( według różnych szacunków) od 500 do 700 hektarów. Zawsze zaczynam spacery od Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego przy ulicy Henryka Sienkiewicza ( 23). Znakomite miejsce do wiosennych obserwacji,  doznań estetycznych i „przewietrzenia” głowy.

Fachowcy mówią : listnienie, kwitnienie… Proszę zobaczyć we Wrocławiu kwitnienie forsycji i magnoli.

Park Szczytnicki ( około 112 hektarów) położony między starą Odrą a ulicami M. Kopernika, A. Mickiewicza na terenie dawnej wsi Szczytniki, to , pod względem bogactwa roślinnności i drzewostanu, czwarty park w Europie. Dojedziemy do tego parku spod hotelu tramwajem nr 2. Spacerujmy w tym Parku i obserwujmy przyrodę i szczęśliwych ludzi. Wrocławianie są ludźmi pogodnymi.

Kiedyś za cud uznano chodzenie po powierzchni wody. Chcę  zasugerować, że cudem może być też chodzenie po ziemi. We Wrocławiu jest jeszcze, w sąsiedztwie historycznych hoteli, Park Południowy, Park Kopernika, Park Słowackiego…. Tam możemy czerpać pozytywną energię i gubić wielkanocne kalorie, których przybędzie wiele, albowiem gastronomia w  hotelach doskonale zna i praktykuje tradycje tych świąt.

 

Mamy nadzieję, że powyższe reminiscencje na temat świąt wielkanocnych, autorstwa naszego Gościa – Pana Stanisława Pelczara – pomogą Państwu w podjęciu decyzji o spędzeniu  kilku świątecznych dni we Wrocławiu – w hotelu PIAST:

Historyczne Hotele Wrocławia mają dla Państwa niezwykłą propozycję:

– Polecamy też wycieczki po mieście w turystycznych pojazdach ekologicznych. Podczas spacerów zobaczycie i utrwalicie z bliska wrocławskie zabytki, a wśród nich tysiącletni Ostrów Tumski, magiczne i urokliwe miejsce w naszym mieście.