Rezerwuj

Guitar Masters 2016 – Festiwal gitary we Wroclawiu

21.10.2016

Już 21 października startuje wrocławski festiwal Guitar Masters 2016 (znany dotąd jako Gitara+). Rozszerzona w tym roku formuła imprezy obejmuje zarówno festiwal gitarowy z udziałem światowych gwiazd gitary klasycznej, jazzu, muzyki świata czy flamenco, jak i międzynarodowy konkurs gitarowy z najwyższymi nagrodami, oferowanymi obecnie na świecie. Większość koncertów i wszystkie przesłuchania konkursowe odbędą się w jednej z najlepszych sal koncertowych w Europie – Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.

To już 19. edycja tej jednej z najważniejszych imprez gitarowych na mapie świata. Krzysztof Pełech, wybitny gitarzysta klasyczny oraz pomysłodawca i Dyrektor Artystyczny festiwalu jak zwykle zadbał o najwyższy poziom oferty koncertowej. Na koncerty w NFM zaprosił świetnych muzyków. Część z nich odwiedzi Polskę po raz pierwszy:
Anoushka Shankar to artystka, która zachwyca swoją wszechstronnością. Sting, Lenny Kravitz, Buika, M.I.A., Herbie Hancock, Norah Jones to tylko nieliczne znane nazwiska, z którymi współpracuje. Ta wirtuozka sitaru zdobyła już kilka statuetek Grammy, wygrała Songlines Music Award w kategorii „najlepszy artysta” (2012). Ponadto komponuje muzykę filmową. Swoim występem zainauguruje festiwal 21 października 2016 i otworzy serię koncertów w NFM.

23 października w NFM swoje hiszpańskie inspiracje zaprezentuje kontrabasista Renaud Garcia-Fons. Będzie można usłyszeć, jak wraz z Trio Arcoluz wykonuje utwory flamenco na kontrabasie.Richard Galliano, jeden z najbardziej znanych akordeonistów, wraz z gitarzystą Sylvainem Luc’iemzagra szlagiery ikon muzyki francuskiej Édith Piaf i Gusa Viseura. Na koncert „Hommage À Édith Piaf” w Sali Czerwonej NFM również zapraszamy 23 października 2016.

Polacy kochają flamenco. Paco de Lucíę zna prawie każdy. Niestety wielki mistrz odszedł, ale jego śladami wędruje następca – Vicente Amigo. Koncerty artysty to liryczne i romantyczne flamenco z elementami jazzu i improwizacji. Muzyk współpracował ze Stingiem, Paco de Lucíą i Johnem McLaughlinem. Vicente Amigo z zespołem zagra w Sali Głównej NFM 29 października.

Zapraszamy również na przesłuchania w ramach I edycji konkursu Guitar Masters 2016. Do Wrocławia przyjedzie ponad 60 uczestników, reprezentujących wszystkie kontynenty. Są to zwycięzcy etapu I, wybrani spośród 800 osób, które zgłosiły się do udziału w rywalizacji. Będą walczyć o najwyższe nagrody pieniężne na świecie (pula nagród 60 000 euro).

Między 23 a 27 października odbędą się przesłuchania II i III etapu w kategorii Gitara klasyczna. Finał konkursu uwieńczy Gala, podczas której wystąpią laureaci oraz Marco Tamayo z orkiestrą NFM Filharmonia Wrocławska pod batutą Vladimira Fanshila.

15 listopada rozpoczną się przesłuchania konkursowe rundy finałowej w kategorii Fingerstyle. Finał konkursu (16 listopada) uświetni występ Tommy’ego Emmanuela. To będzie jedyny taki koncert tego artysty w Polsce, bo wraz z nim na jednej scenie pojawi się skrzypek Ian Cooper, jazzman Martin Taylor oraz Piotr „Restek” Restecki.

Więcej informacji na temat festiwalu, konkursu i biletów na stronie: www.guitarmasters.pl.
Organizatorem festiwalu jest Wrocławskie Towarzystwo Gitarowe. Guitar Masters 2016 International Competition & Festival stanowi część oficjalnego programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

O FESTIWALU

Międzynarodowy festiwal Guitar Masters 2016 (znany wcześniej pod nazwą Gitara+), odbywający się we Wrocławiu, stanowi wyjątkowe wydarzenie muzyczne w skali europejskiej, a nawet światowej. W tym roku festiwal będzie gościł tak znakomitych artystów, jak Anoushka Shankar, Tommy Emmanuel, Renaud Garcia-Fons Trio, Falk Zenker, Marco Tamayo, Vicente Amigo oraz Richard Galliano&Sylvain Luc.

Międzynarodowy festiwal Guitar Masters 2016 prezentuje swojej publiczności zarówno klasyczną muzykę gitarową, jak i fingerstyle, jazz, flamenco czy muzykę folkową. Nasi artyści udowadniają, że gitara zachwyca zarówno jako instrument solowy, jak i w zestawieniach z innymi, pozwalając na wręcz nieskończoną liczbę aranżacji.

Dzięki 19 latom doświadczenia, dziesiątkom artystów z całego świata oraz 6 strunom gitary, co roku od blisko dwóch dekad nie tylko dostarczamy niezapomnianych muzycznych wrażeń, ale również ukazujemy wszystkie oblicza gitary z jej niezmierzonym bogactwem brzmień i zastosowań. Dlatego właśnie festiwal Guitar Masters 2016, odbywający się od połowy października do połowy listopada, uznawany jest powszechnie za prawdziwe święto gitary.

Międzynarodowy festiwal Guitar Masters 2016 jest organizowany przez Wrocławskie Towarzystwo Gitarowe, założoną w 2001 roku organizację pozarządową, której celem jest promocja muzyki gitarowej. Pomysłodawcą i współzałożycielem WTG jest wybitny polski gitarzysta Krzysztof Pełech – dyrektor artystyczny Guitar Masters 2016 International Competition & Festival. Tegoroczna edycja festiwalu Guitar Masters stanowi wydarzenie organizowane w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

O KONKURSIE GUITAR MASTERS 2016

W tym roku odbędzie się pierwsza edycja międzynarodowego konkursu gitarowego Guitar Masters 2016. Konkurs oceniany jest przez międzynarodowe jury, składające się z największych muzycznych autorytetów, wśród nich są m.in. Tommy Emmanuel, Oscar Ghiglia, Shin-Ichi Fukuda, Berta Rojas, Marek Pasieczny, Martin Taylor i Leszek Możdżer. Pula nagród wynosi aż 60 000 euro. Ale są jeszcze inne powody, które czynią z Guitar Masters 2016 konkurs zupełnie wyjątkowy.

Co nas wyróżnia? Po pierwsze konkurs Guitar Masters 2016 oferuje najwyższe w tym roku pierwsze nagrody. Po drugie pozwala uczestnikom wystąpić w jednej z dwóch kategorii: gitara klasyczna (I nagroda – 20 000 euro) oraz fingerstyle (I nagroda – 8 000 euro), dzięki czemu łączy dwie odmienne techniki i dwa różne style gry. Po trzecie werdykt w konkursie zależy nie tylko od techniki i interpretacji utworów, ponieważ oceniany przez jury jest całokształt występu.

GM2016 to doskonały sposób dla gitarzystów na rozpoczęcie światowej kariery. Uczestnictwo w tym wydarzeniu stanowi szansę dla młodych instrumentalistów na zaprezentowanie się przed najlepszymi muzykami, na międzynarodową promocję swojego talentu oraz zdobycie najwyższych nagród oferowanych w tym roku w konkursach gitarowych. Guitar Masters 2016: Z mistrzów czynimy bohaterów – We turn masters into heroes.

Guitar Masters 2016 jest organizowany przez Wrocławskie Towarzystwo Gitarowe, założoną w 2001 roku organizację pozarządową, której celem jest promocja muzyki gitarowej. Pomysłodawcą i współzałożycielem WTG jest wybitny polski gitarzysta Krzysztof Pełech – dyrektor artystyczny Guitar Masters 2016 International Competition & Festival. Tegoroczna edycja konkursu stanowi wydarzenie organizowane w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

NARODOWE FORUM MUZYKI

Wszystkie przesłuchania i koncerty Guitar Masters 2016 odbędą się w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Gmach NFM został wzniesiony wg projektu Autorskiej Pracowni Architektury Kuryłowicz & Associates, wyłonionego w międzynarodowym konkursie architektonicznym. Inspiracją dla architekta był instrument muzyczny: kształt obiektu oraz materiał imitujący drewno zastosowany na elewacji przypominają pudło rezonansowe instrumentu strunowego. Foyer, pokryte innowacyjnym materiałem o nazwie corian, poprzez czerń ścian i biel balkonów nawiązuje do klawiatury fortepianu.

Sala główna NFM mieści 1800 osób i składa się z parteru, amfiteatru, chóru oraz trzech balkonów. Oprócz czterech sal koncertowych w gmachu znajdują się: studio nagrań, pomieszczenia konferencyjno-biurowe, przestrzeń wystawiennicza, punkty gastronomiczne, sklep muzyczny NFM Shop. Przy obiekcie usytuowano trzypoziomowy parking na ok. 700 pojazdów.

Doskonałą akustykę sal koncertowych opracowała firma Artec Consultants Inc z Nowego Jorku (grupa Arup), która może pochwalić się wysoko ocenianymi projektami, takimi jak centrum kulturalno-kongresowe w Lucernie, sale koncertowe: Esplanade w Singapurze, Harpa w Reykjavíku, La Maison Symphonique w Montrealu, Knight Concert Hall na Florydzie. Położony w sercu Wrocławia gmach wpisuje się w przestrzeń historycznego centrum miasta. Budynek wznosi się na dzisiejszym placu Wolności, dawnym Forum Królewskim.