Rezerwuj

Photography Never Dies – Wystawa Fotograficzna

25.11.2016

17 listopada br. w odrestaurowanych specjalnie na tę okazję przestrzeniach Dworca Głównego we Wrocławiu wystartowała PHOTOGRAPHY NEVER DIES – wystawa fotografii o fotografii. Ekspozycja, którą – jeszcze przed polską premierą – chcą już u siebie najznamienitsze muzea z Moskwy i Hamburga.

Zapraszają Sztuki Wizualne Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.
Wystawa podzielona jest na osiem rozdziałów. Wśród nich: ikony światowej fotografii obok współczesnych projektów artystycznych, odbitek z prywatnych archiwów i zdjęć z internetowych portali: – Zaprosiłem artystów, którzy opowiadają o fotografii jako mediumi podchodzą do tego tematu w sposób metaforyczny. To projekty opowiadające zarówno o samej fotografii, jak i odpowiadające na pytanie, czym jest fotografia i jak zmieniła się przez ostatnie 170 lat – wyjaśnia Krzysztof Candrowicz, kurator.

OD REINTERPRETACJI IKON DO ŚWIADECTWA ŻYCIA PO ŚMIERCI
Photography Never Dies to 8 przekrojowych projektów artystycznych z udziałem 10 artystów z 6 krajów. Do jednych z najciekawszych należą prace duetu Jojakim Cortis & Adrian Sonderegger, którzy w swoim szwajcarskim atelier zbudowali specjalną scenografię i zrekonstruowali najsłynniejsze zdjęcia, począwszy od  widoku z okna Nicéphore’a Niépce’a z 1827 roku, aż do płonącego World Trade Center uchwyconego przez Johna Del Giorno 11 września 2001 roku. Mocną puentą będzie praca Erika Kesselsa. To osobista opowieść o śmierci jego dziewięcioletniej siostry. Świadectwem jej życia stała się odnaleziona w albumie ostatnia fotografia. Zdjęcie to zyskało status rodzinnej ikony. Erik umieszcza to zdjęcie w wielu nowych kontekstach i na wielu nośnikach, dzięki czemu jego siostra – w co wierzy autor – będzie żyć wiecznie.

DAWKA EMOCJI ZAMIAST ENCYKLOPEDYCZNEJ ANALIZY
Podczas wystawy zaprezentowane zostaną także prace Francesci Serevalle – włoskiej kuratorki, która przez lata badała tzw. „kamienie milowe” fotografii. Projekty Catherine Balet i Ricardo Martineza Paza to metaforyczna opowieść o drodze fotografii. Wnikliwe spojrzenie francuskiej artystki ma czasami charakter parodii, groteski i krzywego zwierciadła. Specjalnie na wystawę Balet przygotowała nowe zdjęcia, inspirowane twórczością wrocławskiej artystyki Natalii LL i innych polskich fotografów. Francuski kolekcjoner Jean-Marie Donat stworzył unikalne zbiory historycznych zdjęć, które pogrupował w tematyczne kategorie. Poprzez ułożenie prywatnych, znalezionych fotografii w kolekcje, nadał im nowych znaczeń. Hinz, znany niemiecki dokumentalista, przez niemal pięćdziesiąt lat fotografował twórców i artystów. Tom Stayteinteresuje się przede wszystkim rolą jednostki we współczesnej cyfrowej kulturze. Jego instalacje Face Book i #selfie to sugestywny komentarz do dzisiejszej roli fotografii w globalnym tyglu. Jest i polski akcent: Artur Urbański w projekcie Live View zestawił dziewiętnastowieczne idee zaczerpnięte z romantycznych obrazów Caspara Davida Friedricha z obecnymi sposobami przeżywania piękna.

O FOTOGRAFII, KTÓRA NIE UMIERA
Prawie 99% zdjęć powstałych w 2015 roku zostało zapisanych w pamięciach telefonów komórkowych. Podobno obecnie wykonujemy taką ilość zdjęć w ciągu 2 minut co cała ludzkość wykonała w XIX wieku: – Robię wystawę, by opowiedzieć historię. Też o tym, że nie zawsze tak było. To będzie podróż od czasów wynalezienia fotografii do jej nieśmiertelności. Sam tytuł wystawy Photography Never Dies jest wielką metaforą. Pewną oczywistością jest, że wszystko przemija, jest w czasie transformacji i również zaniku. Ten tytuł to nadziejai jednocześnie puenta tej historii. Historii, która nie szuka odpowiedzi na pytanie, czym fotografia będzie w przyszłości – wyjaśnia Candrowicz.

Wystawa Photography Never Dies jest symboliczną opowieścią o narodzinach fotografii, jej ewolucji oraz wartościach jakie kryją się w naturze samego medium. Projekt przybrał formę metaforycznej ilustracji historii fotografii na przełomie 177 lat jej istnienia. Wystawa nie jest studium czy analizą o charakterze encyklopedycznym czy historycznym, jest przede wszystkim refleksją na temat roli fotografii w naszym życiu.

data: 17 listopada 2016 – 8 stycznia 2017

miejsce: Galeria Wrocław Główny, Wrocław ul. Piłsudskiego 105

godziny otwarcia: wtorek, środa, piątek, sobota, niedziela: 11.00 – 19.00, czwartek 13.00 – 21.00

bilety: ulgowy – 5 zł, normalny – 8 zł, rodzinny (2 osoby dorosłe i do 4 dzieci) – 16 zł, grupowy – grupa od 10 osób, każda osoba płaci 5 zł

szczegółowe informacje: www.photographyneverdies.com  / FB https://goo.gl/a5FT8t